roboty mobilne

Roboty mobilne. Efektywna intralogistyka z robotami AGV

26 lip 2023 - Olaf Dudek

Wdrożenie efektywnej i niezawodnej intralogistyki bez robotów autonomicznych AGV i AMR jest bardzo trudne, a często niemożliwe. Codziennie w przedsiębiorstwach pracownicy przemierzają wiele kilometrów przenosząc lub przewożąc podzespoły potrzebne do produkcji czy też wykonując operacje magazynowe. Jest to czasochłonne i wymaga posiadania odpowiednio dużych zasobów ludzkich. W efekcie tego autonomiczny transport staje się powoli priorytetem właśnie dla przedsiębiorstw produkcyjnych i związanych z nimi powierzchni magazynowych. Z tego tekstu dowiesz się jak roboty mobilne AGV usprawniają codzienną pracę.

Autonomiczne roboty mobilne AGV i AMR – główne zadania

To oczywiście transport, który zawiera w sobie:

  • zaopatrzenie linii produkcyjnych i montażowych,
  • transport półproduktów oraz wyrobów gotowych pomiędzy liniami produkcyjnymi lub do magazynu
  • udział w procesie produkcyjnym jako platforma nośna do przemieszczania się pomiędzy gniazdami produkcyjnymi lub jako manipulator do prac fizycznych
  • segregacja i układanie towarów w wyznaczonych miejscach i/lub w odpowiedni sposób
  • operacje wewnątrzmagazynowe.

Czy Twoje przedsiębiorstwo jest gotowe na nowoczesną intralogistykę? Sprawdź!

Ponadto autonomiczne roboty mobilne można spotkać w laboratoriach lub w środowiskach niebezpiecznych dla człowieka. Tak więc celem stosowania robotów w każdej postaci jest wyręczenie człowieka i skierowanie go na dogodniejsze stanowiska pracy. Niewątpliwą zaletą takich rozwiązań jak systemy AGV/AMR jest ich wysoka adaptowalność i szybka reakcja na dynamicznie zmieniające się procesy produkcyjne i przezbrojenia fabryk.

Przemysł 4.0 – rola robotów mobilnych AGV i AMR

Roboty mobilne AGV stoją obecnie na czele postępu technologicznego wraz z autonomicznymi samochodami, dronami, czy nawet sprzętem AGD. W tych dziedzinach często mówi się o autonomiczności, czyli o samodzielności i wewnętrznym podejmowaniu decyzji. Takie podejście ma oczywiście ułatwić życie. To sprawia, że stajemy się świadkami czwartej rewolucji przemysłowej (Przemysł 4.0). Jedną z najważniejszych zasad, w oparciu o które projektuje się współczesną robotykę jest interoperacyjność, czyli zdolność robotów do komunikowania się ze sobą poprzez Internet Rzeczy.

Darmowy e-book o robotach mobilnych. Jesteś menedżerem produkcji lub logistyki? Pobierz!

W przedstawionym kontekście nasza firma Etisoft Smart Solutions (firma z Grupy Etisoft powołana do prac nad nowymi technologiami) ponad sześć lat temu rozpoczęła prace nad robotyką mobilną.  Pomysł ten wywiązał się naturalnie z potrzeb i problemów naszych klientów, które dotyczyły głównie braków kadrowych i chęci rozwoju. W efekcie tej pracy powstała rodzina produktów typu AGV i AMR zwanych IntraBotami, które w połączeniu z systemami zarządzania magazynem i produkcją tworzą Systemy Automatycznej Dystrybucji i Transportu. Rodzina przygotowanych IntraBotów składa się z trzech podstawowych modeli:

  • IntraBot Lift,
  • IntraBot Fork
  • IntraBot Lift 550.

Które rozwiązanie będzie najlepsze dla Twojego magazynu?

IntraBot Lift 550

To typ robota mobilnego przeznaczonego do transportu ładunków na standardowych paletach EUR1. W pojeździe umieszczony jest podnośnik palet, który pobiera i odstawia paletę na początek lub koniec linii produkcyjnej oraz magazynowej. Ten typ robota może być nawigowany za pomocą taśmy magnetycznej lub laserowego skanowania przestrzeni.

roboty mobilne transport palet

IntraBot Fork

Nie zawsze istnieje możliwość instalacji doków, chociażby ze względu na ograniczoną ilość miejsca w hali produkcyjnej lub częste zmiany layoutu fabryki. Wówczas pojawia się potrzeba podnoszenia i/lub odkładania palet z poziomu posadzki. Do tego celu używa się najczęściej systemów wykorzystujących robota typu Fork, czyli popularnego “widlaka”.

Intraboot fork

IntraBot Picker

IntraBot Picker wykorzystuje zaawansowaną technologię robotyczną do usprawnienia procesu przechowywania i kompletacji w magazynach i centrach dystrybucyjnych opartych na pojemnikach typu KLT. Ten innowacyjny robot został zaprojektowany do poruszania się w wąskich przejściach i łatwego podnoszenia przedmiotów, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla magazynów, które potrzebują wydajnych i ekonomicznych rozwiązań przechowywania.

Podsumowanie

To na co warto zwrócić uwagę to fakt pracy robotów mobilnych w środowisku pracowników. Normy w tym aspekcie są bardzo restrykcyjne i nikt nie zamierza z nich rezygnować, ponieważ zdrowie pracowników jest niezwykle istotne. Stąd też każdy z robotów wyposażony jest w odpowiedniej klasy system bezpieczeństwa gwarantujący bezpieczną pracę w otoczeniu ludzi.

Jeśli chcesz zoptymalizować intralogistykę w swojej firmie – skontaktuj się z nami!

Podobne artykuły

Back to top