Sitodruk w przemyśle RTV i AGD cz. 2.
W pierwszej części artykułu poświęconemu sitodrukowi skupiłem się głównie na płytach czołowych i panelach kontrolnych. W Grupie Etisoft stanowią one istotną część wszystkich produktów wykorzystujących wspomnianą technikę sitodruku. Skoro wiemy już, co może produkować drukarnia sitodrukowa produkować za pomocą sitodruku, skupmy się teraz na jego technicznych aspektach. W dzisiejszym artykule omówię:
- Panel idealny, czyli na co zwrócić uwagę już na etapie projektu graficznego
- Zalety i ograniczenia sitodruku.
Panel idealny, czyli na co zwrócić uwagę już na etapie projektu graficznego. Co może drukarnia sitodrukowa
Chcąc wykorzystać sitodruk jako docelową technikę produkcji, warto spojrzeć na projekt przez pryzmat prostoty i maksymalizacji użyteczności. Dlaczego? Ponieważ druk sitowy jest mocno zależny między innymi od ilości kolorów potrzebnych do wytworzenia konkretnego detalu. Aby usprawnić szereg etapów projektowych i wdrożeniowych, które są nieodłącznym elementem wprowadzenia nowego projektu do seryjnej produkcji, należy wziąć pod uwagę szereg czynników nie tylko związanych z dobraniem i przetestowaniem form wtryskowych, ale też poświęcić czas widocznej na panelu grafice.
Od strony użytkownika oczywiście najbardziej istotna będzie funkcjonalność panelu i jego przejrzystość, która bezpośrednio wpływa na pozytywne doświadczenia z korzystania z produktu docelowego, na przykład pralki wyposażonej w panel sterujący. Napisy i piktogramy powinny odpowiednio kontrastować z tłem. Czerń i biel to świetny pomysł. Natomiast użycie dwóch odcieni niebieskiego może skutecznie utrudnić codzienne użytkowanie. Warto również zwrócić uwagę na krój pisma i przejrzystość użytych w projekcie ikon. „Fikuśny” font i zbyt szczegółowy wizerunek wirowania wprawia w konsternację równie skutecznie, co źle dobrany kontrast kolorów. Wspomniałem wcześniej o istotnym aspekcie, jakim jest ilość użytych kolorów na jednym projekcie. Warto zawczasu zastanowić się nad zminimalizowaniem ich ilości, co pozytywnie wpłynie na jednostkowy koszt panelu. Każdy kolejny kolor powoduje zwiększenie ilości potrzebnych form drukowych (siatek sitodrukowych), co przekłada się nadmierną komplikację procesu, a w konsekwencji również na jego cenę.
Zalety i ograniczenia sitodruku
Wspomniane w poprzednim rozdziale zasady związane z grafiką są spowodowane nie tylko kwestiami estetycznymi. Bezpośrednio także z technologią, w której drukowane są panele kontrolne, czyli drukiem sitowym. Choć technologia ta wymaga od nas pewnych przemyśleń i poniesienia kosztów przygotowania produkcji, to zalety, jakie w zamian otrzymujemy, zdecydowanie są tego warte.
Istotnymi zaletami sitodruku są:
- Trwałość nadruku
- Wysokie nasycenie barw
- Uniwersalność w doborze podłoża druku.
Wspominając o dość istotnych zaletach, mimo wszystko należy je zestawić z wadami, do których należą:
- Konieczność poniesienia jednorazowych kosztów przygotowania produkcji
- Wysoki koszt produkcji przy niskich nakładach lub jednorazowych zleceniach
- Konieczność drukowania każdego koloru osobno.
Wymienione powyżej cechy sitodruku w mojej ocenie nie pozostawiają złudzeń. Jeśli celem jest utrzymanie wysokiej jakości na przestrzeni wielu serii produkcyjnych, wybór może paść jedynie na druk sitowy. Nie bez powodu przez wiele lat ta technika opiera się bardziej nowoczesnym metodom druku.
Szukasz drukarni sitodrukowej, która z powodzeniem zabezpieczy Twój łańcuch dostaw? Nasi eksperci przygotują dla Ciebie odpowiednią ofertę z uwzględnieniem Twoich potrzeb. Możesz liczyć na eksperckie doradztwo w zakresie doboru rodzaju paneli kontrolnych do Twojego urządzenia.
Jeśli planujesz wykorzystanie płyt czołowych lub paneli kontrolnych w swoim urządzeniu, które zwiększą estetykę i funkcjonalność Twoich produktów i szukasz firmy z wieloletnim doświadczeniem w ich produkcji, wizją ich użyteczności i dysponującej wszechstronnym parkiem maszynowym – skontaktuj się z nami!