Urządzenia aplikujące z modułem drukującym czy z biurkową drukarką termotransferową? Zalety i wady.
Wybór urządzenia drukująco-aplikującego do naszego procesu znakowania podczas produkcji wymaga m.in. zdefiniowania. Czy aplikator etykiet powinien zostać zbudowany na bazie drukarki termotransferowej? Czy może przy użyciu modułu drukującego dedykowanego do kooperacji z maszynami etykietującymi? Urządzenia aplikujące – jak je właściwie dobrać.
Urządzenia aplikujące – moduł drukujący i jego możliwości
Moduły drukujące są urządzeniami do drukowania treści na etykietach samoprzylepnych. Niektóre wersje modułów drukujących umożliwiają jednoczesne kodowanie tagów RFID.
Moduły drukujące posiadają zunifikowane gabaryty zewnętrzne, otwory instalacyjne i zbliżoną wysokość montażu wałków prowadzących oraz głowicy drukującej. Taka standaryzacja pozwala na każdemu z producentów aplikatorów przygotować uniwersalne rozwiązanie znakujące. Natomiast dobór samego modułu zależny jest już od właściwości zadruku (np. rozdzielczość, max. szerokość etykiety), preferencji użytkownika lub przyjętej standaryzacji w zakładzie produkcyjnym. Moduły drukujące nie posiadają odwijaka rolki etykiet oraz zwijaka pustego podkładu. W standardzie wyposażone są w interfejs aplikatora (I/O), który umożliwia wymianę sygnałów z zewnętrzną jednostką sterującą (np. PLC).
ZALETY:
- W pełni przemysłowe wykonanie przystosowane do pracy 24h/7dni
- Standaryzacja – łatwa wymiana na moduł drukujący innego producenta
- Głowica drukująca blisko spodu drukarki – możliwość bezpośredniego naniesienia etykiety na produkt po jej wydrukowaniu
- Idealna do szybkich aplikacji
- Duża precyzja podawania etykiet
- Wersja lewa i prawa umożliwiająca lepszą konfigurację i integrację z linią produkcyjną
- Możliwość przeniesienia panelu sterującego w inne, łatwo dostępne miejsce
- Możliwość instalacji rolek etykiet o dużych średnicach.
WADY:
- Droższa niż biurkowa drukarka TT
- Konieczność dołożenia/dobudowania odwijaka i zwijaka etykiet.
Biurkowa drukarka termotransferowa
Niektóre z biurkowych drukarek termotransferowych wywodzących się z rodzin urządzeń przemysłowych lub półprzemysłowych nadają się do budowy na ich bazie automatycznych urządzeń drukująco-aplikujących. Taka drukarka musi posiadać możliwość dołożenia zwijaka pustego podkładu po etykietach. Ewentualnie opcję zainstalowania modułu peeler’a pozwalającego oddzielać etykiety od podkładu po ich wyjściu spod głowicy drukującej. Nieodzownym jest również możliwość zainstalowania portu aplikatora I/O.
ZALETY:
- Kompaktowa budowa z rolką odwijającą i zwijającą w środku obudowy
- Atrakcyjna cena
- Możliwość zastosowania drukarki o max. szerokości zadruku do 8 cali
- Zadowalający stosunek jakości do ceny dla mało wymagających aplikacji.
WADY:
- Wysokość montażu głowicy drukującej – potrzebny dłuższy skok siłownika do aplikacji etykiety
- W zależności od modelu drukarki mniejsza wytrzymałość podzespołów na intensywną pracę 24h/7dni
- Brak możliwości lub bardzo trudny do zrealizowania montaż innego modelu drukarki w obudowie aplikatora
- Brak wersji lewo i prawo stronnej (na rynku dostępne są tylko wersje lewostronne).
Podsumowując, do szybkich wydajnościowo i precyzyjnych aplikacji zasadne jest zainwestowanie w droższe rozwiązanie znakujące z wbudowanym modułem drukującym. W przypadku wolniejszych aplikacji odbywających się często w trybie ruchu produktu start/stop lub niewymagających wysokiej precyzji wystarczające jest zaopatrzenie się w aplikator zbudowany na bazie biurkowej drukarki termotransferowej.
Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące urządzeń aplikujących, potrzebujesz wsparcia w wyborze właściwego urządzenia – kliknij poniżej.