Wdrożenie RFID – co jest potrzebne, aby system RFID działał

2 mar 2023 - Dariusz J. Kawecki

Wdrażamy rozwiązanie oparte o znaczniki RFID. Bez względu na to czy impulsem do tego były wymogi naszych partnerów handlowych, czy własna inicjatywa związana np. z chęcią usprawnienia procesów, czy eliminacją istniejących problemów, stajemy przed koniecznością wyboru elementów niezbędnych do funkcjonowania systemu. Z tego tekstu, krok po kroku dowiesz się jak powinno wyglądać wdrożenie RFID w Twoim przedsiębiorstwie.

Udane wdrożenie RFID – po pierwsze: doświadczony partner

I choć główny cel wdrożenia zapewne został już określony, to w tym momencie warto jeszcze raz przyjrzeć się wybranemu rozwiązaniu. I najlepiej zrobić to z doświadczonym partnerem. Będzie on w stanie pomóc w optymalizacji procesów i doborze składowych systemu. Wskaże także dodatkowe możliwości wykorzystania wprowadzanej technologii, tym samym skracając czas zwrotu inwestycji.

wdrożenie RFID, tagi RFID

Dopiero mając ostateczną wizję wdrożenia systemu RFID będziemy w stanie określić, jakie elementy rozwiązania są niezbędne.

Technologia RFID od podstaw, czy może raczej fakty i mity. Sprawdź, co wiesz!

Znaczniki RFID

To w oparciu o znaczniki RFID będzie działał cały system. Przy ich użyciu będą znakowane, a później identyfikowane nasze produkty. W zależności od rozwiązania, możliwe jest wykorzystanie znaczników różnej postaci, jednak najczęściej spotykanymi są etykiety RFID.

Przy ich doborze warto oprzeć się na doświadczeniach dostawcy. Realizując wdrożenie RFID będzie on w stanie zaproponować etykiety dedykowane do konkretnej aplikacji.  Oznacza to nie tylko dobór znacznika o odpowiedniej wielkości, ilości pamięci i charakterystyce umożliwiającej skuteczny odczyt w środowisku klienta. Ważny jest również dobór odpowiedniego dla danego zastosowania materiału wierzchniego oraz warstwy klejącej gwarantujących długotrwałą żywotność etykiety. Jest to szczególnie istotne w przypadku etykiet wielokrotnego użycia (np. opakowania zwrotne).

Spytaj eksperta! Pomożemy we wdrożeniu

Systemy RFID: na początek drukarka

Decydując się na użycie etykiet RFID, naturalną jest konieczność wyboru drukarki do etykiet RFID. Pozwala ona na jednoczesny zadruk etykiety, jak i zakodowanie danych w chipie RFID.

Czy wiesz jak weryfikować poprawność kodów kreskowych? Przeczytaj!

Oprócz typowych przy wyborze drukarki parametrów (szerokość etykiet czy rozdzielczość wydruku) należy rozważyć, czy planujemy używać bardziej zaawansowanych etykiet RFID. Etykiety on-metal, czy niektóre etykiety dedykowane do rozwiązań RTI (Returnable Transport Items) są zwykle znacznie grubsze niż standardowe. Oznacza to, że konieczne może być użycie dedykowanej do tego typu rozwiązań drukarki.

Ważnym elementem uzupełniającym jest oprogramowanie umożliwiające przygotowanie projektu etykiet, jak i późniejsze zarządzanie drukiem.

Sam koduj i drukuj etykiety RFID! Sprawdź etiLABEL, program do projektowania etykiet

Czytniki RFID

Kolejnym niezbędnym elementem systemu RFID są czytniki RFID. W zależności od rozwiązania mogą to być rozwiązania zintegrowane (czytnik z anteną w jednej obudowie). Także – systemy bardziej rozbudowane, gdzie do jednego czytnika możemy podłączyć nawet kilkanaście anten.

Te ostatnie mogą się różnić zarówno wielkością, jak i charakterystyką odczytu. Oczywiście, w zależności od przeznaczenia, odpornością na warunki zewnętrzne.

Same czytniki również różnią się od siebie, nie tylko skutecznością, ale również możliwością komunikacji, czy wreszcie zainstalowanym oprogramowaniem.

Z uwagi na częstą instalację czytnika i podłączonych do niego anten w miejscach przyjęć/wydań towarów często mówimy tu o tzw. bramkach RFID, choć musimy mieć na uwadze, że nie każde rozwiązanie będzie przypominało bramkę.

bramka RFID

Czytniki mobilne RFID

W niektórych systemach lepszym, a czasem jedynym możliwym do użycia rozwiązaniem jest wykorzystanie czytników mobilnych. Przenośne terminale pozwalają na korzystanie z technologii RFID w praktycznie dowolnym miejscu dzięki możliwości transferu danych przy wykorzystaniu sieci bezprzewodowych.

czytnik RFID

Wybierając urządzenie mobilne możemy skorzystać zarówno ze zintegrowanych terminali mobilnych RFID, jak i urządzeń typu uchwyty skanujące RFID. Pozwalają one na podłączenie do nich posiadanych już terminali danych bez wsparcia RFID.

Tu warto zwrócić uwagę na warunki w jakich będą używane urządzenia. W razie potrzeby można wówczas dobrać terminal w wyższą ochroną IP czy też zwiększoną wytrzymałością na upadek.

W praktyce często spotyka się rozwiązanie hybrydowe, gdzie urządzenia mobilne są uzupełnieniem dla pracujących automatycznie bramek RFID.

Oprogramowanie

Choć znaczniki i urządzenia do odczytu/zapisu są ważnymi elementami systemu to nie możemy zapomnieć o oprogramowaniu, scalającym wszystkie powyższe elementy.

To od wyboru programu, poprawnego jego wdrożenia i przede wszystkim odpowiedniej konfiguracji części software’owej zależeć będzie skuteczne działanie całego systemu. Dotyczy zarówno skuteczności odczytu tagów RFID, jak i późniejszego wykorzystania zebranych danych.

Jeśli potrzebujesz kompleksowego wsparcia we wdrożeniu systemu RFID, chcesz usprawnić procesy lub wyeliminować istniejące problemy – spytaj o ofertę!

Podobne artykuły

Back to top