Etisoft wspiera poetów, Szkoła Podstawowa nr 30 w Zabrzu, Antologia Poezji Dziecięcej i Młodzieżowej, #EtisoftZnaczyLudzie, #EtisoftZnaczyWiecej

Etisoft wspiera młodych i zdolnych poetów

3 lut 2021 - Joanna Heler-Kończakowska

„Podążajcie za swoimi marzeniami”

„Bo młodzież to tylko w internecie siedzi”… Znacie to? Dla wyjaśnienia i wbrew stereotypom – nie tylko. Świat wyobraźni młodych ludzi to niewątpliwie także słowo pisane i tworzenie wierszy. Nasza firma od lat angażuje się we wsparcie utalentowanych literacko dzieci oraz młodzieży. Na rynku ukazał się właśnie XVII już tomik „Antologii Poezji Dziecięcej i Młodzieżowej”. Etisoft wspiera młodych i jest jego głównym sponsorem.

Publikacja będąca efektem Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego dla szkół podstawowych i średnich województwa śląskiego to już marka sama w sobie. Na tę edycję prace na konkurs organizowany przez Szkołę Podstawową nr 30 w Zabrzu nadeszło ponad 2 tys. wierszy autorstwa uczniów z ponad stu placówek. Honorowy patronat nad literackim przedsięwzięciem pełni Fundacja Wisławy Szymborskiej. Pomysłodawcom – jak zwykle – udało się jako recenzenta zaprosić autorytet i osobę, która ze słowem pracuje na co dzień. Tym razem twórczość młodych poetów recenzował Grzegorz Turnau – wokalista, kompozytor i poeta.

Droga do sukcesu? Pasja i rozwój

– Pisanie wierszy pozwala na ekspresję swoich marzeń, wrażeń i emocji. Tworzą je dzieci wrażliwe na to czego same doświadczają, czego są świadkami i wnikliwymi  obserwatorami. Na papier przelewają myśli, które kłębią się w głowach każdego chyba nastolatka. Może to być kłótnia z bratem, zaniepokojenie stanem środowiska, ale przede wszystkim konkretne przemyślenia na temat bieżących wydarzeń. Młodzież ma oczy szeroko otwarte i nie boi się pisać czy mówić o nich. Reasumując, mieliśmy więc wiersze na temat katastrofy lotniczej w Smoleńsku, wydarzeń w kopalni Wujek, śmierci Jana Pawła II czy Euro 2012 – opisuje Anna Dermont-Brandys, polonistka z SP nr 30 w Zabrzu, pomysłodawczyni literackiego przedsięwzięcia i dodaje: – Mam pomysł, by w związku z tym na podstawie wierszy ułożyć kalendarium wydarzeń ostatnich lat i pokazać, jak są one odbierane i oceniane przez młodych.

Odpowiadając na pytanie Anny Dermont-Brandys nawiązujące do mocnej pozycji naszej firmy i recepty na sukces Michał Majnusz, prezes Etisoft skierował swe słowa do młodzieży: – Podążajcie za swoimi marzeniami, rozwijajcie swoje pasje. To jest Wasza waluta. Inwestujcie w swój rozwój, to co robicie róbcie uczciwie, szanując siebie i innych. Trzymam kciuki za Wasze sukcesy!

Rozstrzygnięcie tegorocznej edycji konkursu przybrało formę wirtualnego wernisażu – obejrzycie go poniżej. I my skorzystaliśmy z okazji, by tą drogą pogratulować zwycięzcom i życzyć im samych sukcesów.  Jak podkreśla Michał Majnusz, Etisoft wspiera młodych twórców i ich pasje. Takie działanie wpisuje się w naszą strategię współpracy z lokalną społecznością. 

Nikt z recenzentów nie odmówił

Przy tej okazji przypomnimy znamienite grono dotychczasowych recenzentów. Byli to m.in. Jan Miodek, Anna Dymna, Krystyna Janda, Jerzy Stuhr, Danuta Stenka, Piotr Fronczewski, Wanda Chotomska (która fragment recenzji napisała wierszem!), Kazimierz Kutz, Joanna Szczepkowska, Daniel Olbrychski (który poprosił o zgodę na wykorzystanie wierszy z „Antologii…” podczas swych koncertów poetyckich), Jacek Cygan, Kira Gałczyńska, Janosch, Angela Bajorek, Jerzy Bralczyk, Małgorzata Kożuchowska. Dodajmy, że nie zdarzyło się, by któryś z zaproszonych odmówił.

Fragment recenzji Grzegorza Turnaua w XVII tomie „Antologii”:

Pozwolę sobie wszystkim Wam pogratulować twórczego zapału i przypomnieć — także i sobie, i swoim rówieśnikom — pewne zdanie, które usłyszałem dawno temu od pewnego mądrego przyjaciela z Krakowa: „o talent musisz dbać, bo inaczej — może ci wyfrunąć przez okno”!

 Dbajcie więc o swoje talenty, a ponieważ nie każdy musi być poetą, tak jak nie każdy musi być kosmonautą, sami w przyszłości zdecydujecie, czy chcecie tę młodzieńczą pasję uczynić swoim (pięknym, ale bardzo trudnym) zawodem.

#EtisoftZnaczyLudzie, #EtisoftZnaczyWiecej

Podobne artykuły

Back to top