roboty transportowe

Roboty transportowe AGV/AMR, a transport palet. 3 sytuacje w których roboty sprawdzą się najlepiej

15 mar 2022 - Bartłomiej Bury

Jako manager w dużej firmie produkcyjnej lub przestrzeni magazynowej, w której standardowym nośnikiem logistycznym jest paleta bardziej lub mniej świadomie spotykasz wyzwania, które stoją na drodze do osiągania celów biznesowych. W tym celu opisaliśmy 3 wyzwania, które możesz raz na zawsze wyeliminować ze swojej listy zadań dzięki robotom mobilnym. Jak pomogą Ci w tym roboty transportowe AGV / AMR?

1. Problem z zatrudnieniem operatorów wózków widłowych. Roboty transportowe jadą na pomoc!

Obecne czasy stawiają managerów produkcji i magazynu w bardzo trudnej sytuacji pod kątem pełnego obsadzenia stanowisk w firmie. Według jednego z raportów ManpowerGroup wynika, że skala niedoboru pracowników logistyki jest nawet większa niż w przypadku specjalistów IT. Przyczyny są różne. Według tego raportu firmy w 61% przypadków wskazały na zbyt wysokie oczekiwania finansowe, a w 58% na brak dostępnych kandydatów. Poza tym pojawiły się jeszcze takie przyczyny jak brak wystarczającego doświadczenia zawodowego czy kompetencji. Także niechęci kandydatów do zmiany i problem z zaakceptowaniem lokalizacji miejsca pracy.

Automatyzacja intralogistyki oparta o zastosowanie robotów AGV/AMR pozwala na ograniczenie liczby niezbędnych pracowników do obsługi procesu nawet o 10 etatów (patrz wdrożenie w Lumileds).

roboty transportowe
Infografika z raportu ManPowerGroup

2. Uszkodzenia mechaniczne produktu spowodowane nieprecyzyjnym załadunkiem palety

Jak wskazują powyższe badania z rynku obserwujemy ogromne braki w kompetencjach kandydatów na stanowiska m.in. obsługi wózków widłowych. W związku z tym część pracodawców decyduje się na zatrudnienie niewykwalifikowanych pracowników z powodu „braku rąk do pracy”. Efektem takiego podejścia managerów jest wzięcie odpowiedzialności za większy odsetek uszkodzeń mechanicznych gotowych wyrobów przy niewłaściwym załadunku widłami wózka i dalszym transporcie.


Błędy operatorów powodują uszkodzenia towaru, a czasami nawet elementów infrastruktury zakładowej. Oprócz strat materiału przyczyniają się do wykonania dodatkowych czynności przez przedsiębiorstwo, tj. sprzątanie, naprawy i angażowanie kolejnych pracowników. Wszystkie wymienione wyżej czynności bezpośrednio przekładają się straty finansowe. Są one tym większe im częściej dochodzi do popełniania błędów przez operatora.


Roboty transportowe AGV/AMR gwarantują 100% skuteczność prawidłowego załadunku za pomocą systemu pozycjonowania. Dzięki temu paleta zawsze znajdzie się we właściwym miejscu i nie uszkodzi się.

3. Zapewnienie bezpieczeństwa pracy

Według najnowszych danych GUS wynika, że w 2020 roku w Polsce zarejestrowano 5146 poszkodowanych osób w sektorze transportu i gospodarki magazynowej, w tym 40 śmiertelnie. Ponad połowa wypadków związana była z udziałem wózków widłowych. Należy więc poważnie ocenić ryzyko potencjalnych zdarzeń we własnym zakładzie lub magazynie.


Pracodawcy, aby zapobiegać wypadkom w zakładzie, podejmują szereg kosztownych działań w związku z zapewnieniem bezpieczeństwa. W jaki sposób? Np. ograniczają prędkość wózków widłowych ingerując w posadzkę hali, kupują znaki informujące lub reorganizują layout hali.

roboty transportowe

W rozwiązaniu intralogistycznym opartym o pojazdy autonomiczne bezpieczeństwo zapewnia kompletny system safety bazujący na specjalizowanych układach bezpieczeństwa. Nasze roboty są zgodne z CE oraz najważniejszą normą bezpieczeństwa ISO 3691-4. To pozwala na wdrożenia w pełni bezpiecznych produktów, kontrolujących swoje otoczenie oraz stan w jakim znajdują się roboty.
Najważniejsze z funkcji bezpieczeństwa obejmują: zatrzymania awaryjne ze względu na naruszenie wymaganych odległości od robota, przekroczenie dopuszczalnych prędkości oraz wykrycie niepoprawnej i niebezpiecznej pozycji ładunku. Ponadto układ sterowania robotem oraz układ bezpieczeństwa ściśle ze sobą współpracują. Dzięki temu robot zdolny jest do przewidzenia sytuacji potencjalnie niebezpiecznych oraz aktywnego przeciwdziałania takim sytuacjom.


Oprócz zapewnienia bezpieczeństwa ludziom równocześnie zwiększa się bezpieczeństwo procesu. Dzieje się tak dzięki większej powtarzalności misji transportowych lub mniejszej liczbie zwolnień chorobowych. To istotne szczególnie w czasach pandemii Covid-19 i przy braku dostępnych pracowników na rynku pracy.


Jeśli szukasz kompletnego systemu intralogistycznego zapraszamy Cię do sprawdzenia naszej oferty.

Kliknij tu!

Podobne artykuły

Back to top