Automatyczny aplikator etykiet Label-Aire 3138-TS. Jak to działa?
Rekomendacja konkretnego modelu urządzenia drukująco-aplikującego wiąże się z dużą odpowiedzialnością i może mieć wpływ na przyszłe relacje biznesowe. Na podstawie wykonanych wdrożeń i doświadczeń posprzedażowych Etisoft często proponuje swoim klientom do znakowania produktów automatyczny aplikator etykiet Label-Aire 3138-TS.
Wybór ten jest podyktowany z pewnością niezawodnością tego urządzenia oraz jego precyzją i powtarzalnością w aplikacji. Automatyzacja linii produkcyjnej lub budowa nowych maszyn są w tym przypadku argumentem za jego wyborem.
Ten automatyczny aplikator etykiet może współpracować z modułem drukującym dowolnego producenta (Zebra, SATO, Avery, Datamax). Możliwe jest tym samym dostosowanie rozwiązania P&A do standardów sprzętowych już obowiązujących w zakładach produkcyjnych.
Automatyczne naklejanie etykiet bezpośrednio na linii produkcyjnej
Urządzenie znakuje produkty tak w trakcie ruchu na linii produkcyjnej, jak i statycznie podczas ich zatrzymania.
Aplikator etykiet 3138-TS idealnie nadaje się do współpracy z robotem, którego chwytaki podkładają detal do precyzyjnego nałożenia etykiety. Może też kooperować z wagą dynamiczną.
Jednostka główna aplikatora, w zależności od projektu, może być przystosowana do aplikacji etykiety na każdą powierzchnię produktu (boki, spód, przód/tył). Nadaje się także do podwójnego znakowania dwoma etykietami pudełka bądź palety bez konieczności jej obracania. Urządzenie znajduje szerokie zastosowanie w obsłudze procesów logistycznych przy znakowaniu produktów jednostkowych i pakietów zbiorczych.
Jak działa automatyczny aplikator etykiet?
Etykieta po wydrukowaniu może zostać nałożona na produkt w sposób liniowy, pneumatycznie przez nadmuch lub przez docisk do powierzchni znakowanej.
Dostępność opcjonalnych akcesoriów pozwala na przystosowanie urządzenia do specjalnych wymogów lub potrzeb aplikacji etykiety.
Port wejść/wyjść umożliwia komunikację ze sterownikami PLC. Zapewnia to m.in. pełną integrację z systemami nadrzędnymi. Daje też możliwość zastosowania aplikatora 3138-TS przy projektowaniu i budowie nowych linii produkcyjnych lub automatyzacji obecnych procesów przez integratorów.
Przemysłowa obudowa oraz wysokiej klasy komponenty zapewniają niewątpliwie długotrwałą i bezawaryjną pracę urządzenia nawet w trudnych warunkach otoczenia.
Sprawdź, jak szybko i precyzyjnie oznaczać produkty!
Urządzenie montuje się na dedykowanym lub standardowym stojaku. Podstawowe rozwiązanie z regulacją wysokości zawieszenia urządzenia umożliwia jednocześnie pochylenie aplikatora etykiet pod dowolnym kątem i naklejenia etykiet w trudno dostępnych miejscach.
W podstawowej wersji aplikatora do naklejania etykiet wykorzystuje się technologię Tamp-Blow. W tym przypadku aplikacja etykiety odbywa się dwuetapowo. W pierwszym kroku ruchomy stempel z regulowanym skokiem wysuwa się na odpowiednią odległość od produktu. Następnie bezkontaktowo, wykorzystując wydmuch sprężonego powietrza, nakleja na niego etykietę.
Wydajność znakowania – która metodę wybrać? Sprawdź!
Silnik krokowy zapewnia przede wszystkim niezawodną pracę maszyny, a sam charakteryzuje się dużą żywotnością. Zaawansowany, wielofunkcyjny i przyjazny dla użytkownika panel operatora pozwala szybko i łatwo sparametryzować maszynę. Przejrzysty wyświetlacz daje pełną informację o błędach i aktualnym stanie urządzenia.
Automatyczne naklejanie etykiet – szybko i dokładnie
W przypadku aplikatorów etykiet duże znaczenie ma wydajność ich pracy. Aplikator Label-Aire 3138-TS przeznaczony jest do znakowania o średniej wydajności, ale wcale nie oznacza to, że pracuje powoli. W ciągu minuty jest w stanie dokonywać aż do 100 aplikacji. Zachowuje przy tym precyzję naklejania na poziomie ± 0,8 mm. To nieporównywalnie lepszy wynik od tego, jaki jesteśmy w stanie osiągnąć podczas ręcznej aplikacji. W takim porównaniu trzeba też uwzględnić, że automatyczny aplikator etykiet może pracować całą dobę, 7 dni w tygodniu, z niezmienną wydajnością.
Czy wiesz jak uniknąć przestojów produkcyjnych? Przeczytaj to case study!
Pamiętajmy, że w kwestii tempa pracy aplikatora etykiet wiele zależy też od długości naklejanych etykiet. Również od tego, z jakim modułem drukującym zintegrujemy aplikator. Poszczególne moduły mogą bowiem drukować z różną prędkością. Przykładowo, moduł Zebra ZE511 drukuje z prędkością do 18 cali/sek w rozdzielczości 200 dpi. Może też drukować z prędkością 6 cali/sek w rozdzielczości 600 dpi. Jeśli zatem na etykietach drukujemy dość duży, czarno-biały kod kreskowy, rozdzielczość 200 dpi będzie w pełni wystarczająca. Zapewni tym samym możliwość naprawdę szybkiego, automatycznego naklejania etykiet.
Aplikator etykiet a ryzyko pomyłek
Wiele obaw związanych z wdrożeniem automatycznego naklejania etykiet dotyczy poprawności realizowania tego procesu. Do tej pory standardem było znakowanie liniowe. Jednak nie zawsze radziło sobie ono w sytuacjach, gdy dochodziło do odchylenia w pozycjonowaniu opakowania. Z tego powodu proces etykietowania wymagał ciągłej kontroli, co dezorganizowało pracę. Na szczęście aplikator Label-Aire 3138-TS jest sprzętem opartym na znakowaniu pneumatycznym. Dlatego też niewielkie odchylenia w pozycjonowaniu na transporterze nie wpływają już na prawidłowość aplikacji etykiety.
Zmniejszenie ryzyka pomyłek podczas etykietowania wspomnianym aplikatorem wynika także z tego, że wydruk etykiety następuje tuż przed jej naklejeniem na produkt. W sprzętach starszej generacji etykiety drukowane były dużo wcześniej i kolejkowane przed aplikacją. W przypadku zmiany danych powodowało to ryzyko omyłkowego naklejenia etykiety z błędnymi danymi.
Label-Aire 3138-TS to urządzenie, które maksymalnie wyręcza pracownika z zadań związanych z etykietowaniem i eliminuje potrzebę kontrolowania tego procesu. W związku z tym sprzęt sam informuje nas o wszelkich błędach – poprzez system sygnalizacji błędów aplikatora. W ten sposób możemy dowiedzieć się np. o nieoznaczonym produkcie albo o kończących się materiałach eksploatacyjnych. Jest to zatem funkcjonalność, dzięki której również eliminowane jest ryzyko błędów w automatycznym naklejaniu etykiet.
Automatyczny aplikator etykiet zapisanych w formacie PDF
Etykietowanie z wykorzystaniem aplikatora etykiet Label-Aire 3138-TS jest szybkie i wygodne również z tego względu, że łącząc go z nowoczesnymi modułami drukującymi takimi jak Zebra ZE511 czy ZE521, możemy zapewnić sobie możliwość drukowania etykiet z PDF. Najczęściej właśnie w takim formacie dostępne są etykiety generowane przez systemy ERP lub inne. Dobrze, jeśli nie ma potrzeby przekonwertowywania ich na język drukarki, gdyż oszczędzamy dzięki temu czas. W przypadku automatycznego aplikatora etykiet Label-Aire 3138-TS użytkownik ma też możliwość przywołania wcześniej skonfigurowanych i zapisanych nastaw. Znacznie ułatwia to zmianę parametrów urządzenia przy przezbrojeniach produkcyjnych.
Poznaj korzyści wynikające ze stosowania automatycznego aplikatora etykiet!
Przemyślana budowa aplikatora etykiet Label-Aire 3138-TS
Na podkreślenie zasługuje też budowa omawianego urządzenia. Ma ono dzieloną obudowę, która zapewnia łatwy dostęp do wewnętrznych mechanizmów w razie awarii lub konieczności wymiany materiałów eksploatacyjnych. Skok stempla ma regulację w zakresie 25,4 – 254 mm. Użytkownik ma też możliwość wyboru wersji prawostronnej lub lewostronnej. Automatyczny aplikator etykiet Label-Aire 3138-TS można również zintegrować z modułem drukującym obsługującym i weryfikującym etykiety RFID.
Montaż i konfiguracja aplikatora etykiet
Odpowiednią konfigurację aplikatora ustala się na etapie ofertowania, po zapoznaniu się ze specyfiką i wymaganiami aplikacji.
Etisoft zapewnia montaż i konfigurację urządzenia na linii produkcyjnej oraz gwarancyjne i pogwarancyjne wsparcie serwisowe.
Automatyczne znakowanie etykietą – Etisoft dostawcą dla integratorów systemów automatyki
Zapraszamy Państwa do kontaktu z nami w celu omówienia możliwości zastosowania aplikatora Label-Aire 3138-TS.
Więcej szczegółów? Tu znajdziesz specyfikację aplikatora Label-Aire 3138-TS.
Z pewnością wesprze on automatyzację Twojej linii produkcyjnej lub budowę nowych maszyn, których jedną z funkcjonalności ma być znakowanie produktów etykietą.